Renovace podlah může být vhodným řešením pro starou dřevěnou podlahu

Má – li člověk doma starou parketovou nebo jinou podlahu, může ji samozřejmě vyměnit za novou, modernější, například laminátovou. Pokud se ovšem jedná o dřevěnou podlahu dejme tomu z masivu nebo z parket, je škoda takovou podlahu měnit, pokud je ještě ve stavu, kdy se dá s ní něco dělat. Není vždy nutná celková výměna podlahy, protože dřevěné podlahy se dají dobře zrenovovat. Renovace podlahy tak může proměnit starou podlahu v domě.

Renovace podlahy
Každá podlaha potřebuje po nějakém čase renovaci.

Dřevěná podlaha je kvalitní podlaha

Dřevo je přírodní materiál, který je jako stavební materiál používán již od nepaměti. Stavěli se z něj nejen domy, šlechtická sídla, altánky, ale i hospodářská stavení a používá se prakticky dodnes. Dřevěné podlahy jsou velmi pevné a kvalitní podlahy a pokud majitel domu chce, aby mu podlaha vydržela dlouho, měl by přemýšlet právě o dřevěné podlaze, která má mnoho pozitivních vlastností. Dřevěná podlaha je po několika letech pravidelného používání většinou zašedlá a nevzhledná. Mohou se objevit i nedostatky, jako jsou mezery, prohlubně nebo vrzání podlahy. Právě z těchto důvodů je potřeba podlahu buď vyměnit, nebo se ji může firma pokusit renovovat.

Jak odstranit nedostatky dřevěné podlahy

Každá renovace podlahy je jiná, ale vždy je stejný cíl a to dokonale krásná podlaha. Za léta používání se dřevo opotřebuje, prkna mohou vrzat a vypadat nevzhledně. Možná si nikdo ani neuvědomuje, že podlaha je nejvíce zatíženou částí domu. Jednotlivá prkna mohou mezi sebou vykazovat mezery, dírky nebo prasklinky. Tyt nedostatky dřevené podlahy lze odstranit následujícím způsobem:

Každá podlaha se musí před renovací dobře očistit, odstranit starý lak či nátěr. Broušením dřevěné podlahy lze získat požadovaný povrch, který se následně pomocí speciálního tmelu musí zatmelit. Jde především o mezery, již zmíněné prasklinky a podobně. Tmel se může nanést celoplošně nebo jen na postižená místa. Je většinou dvousložkový a musí se také nechat dobře zaschnout. Poté je nutné podlahu dobře vybrousit, aby se dalo zjistit, zda není ještě potřeba podlahu jinak vyrovnat. Renovace podlahy může pokračovat.

Další fáze renovace podlahy

Jakmile je podlaha takto připravená, musí se také následně vysát přebytečný brusný prach. Je velmi jemný, a usazuje se doslova všude. Po broušení podlaha také může změnit svůj odstín, což nahrává designu interiéru a může být sbroušena dokonce až o dva milimetry, ale na konečném výsledku se nic nemění.

Povrchová úprava podlahy

Jestliže je dřevěná podlaha takto připravena, může renovace pokračovat další fází a tou je povrchová úprava. Jde zejména o lakování, voskování nebo i olejování. Je to úprava, která podlahu chrání před vlhkostí a mechanickým poškozením. Lakování je nejběžnější a na trhu se dnes dají sehnat i laky, které mají určitý odstín. Podlaha se musí nalakovat několika vrstvami a plné zatížení podlahy je možné až po několika dnech. Pracovníci odborné firmy používají speciální válečky k tomu určené, teleskopické tyče a jiné pracovní pomůcky pro lepší a rychlejší aplikaci.